Natural Medica

zdrowie, medycyna, dieta

Zdrowie

Miażdżyca – jak jej zapobiegać?

Miażdżyca jest jednym z poważniejszych problemów, z jakimi musi się borykać współczesna medycyna. Ta groźna choroba układu sercowo-naczyniowego jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów, zatem ignorowanie pierwszych jej objawów jest poważnym błędem. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat tej choroby?

Co możemy zrobić, by uniknąć problemów z miażdżycą?

Miażdżyca to nic innego, jak choroba o przewlekłym charakterze, której ofiara padają nasze tętnice. Zazwyczaj zmiany miażdżycowe pojawiają się w aorcie oraz w tętnicach wieńcowych i szyjnych, bywa jednak i tak, że miażdżyca atakuje tętnice o mniejszych rozmiarach. Na czym polegają te zmiany? Na odkładaniu się w naczyniach krwionośnych lipidów, które z czasem tworzą blaszkę miażdżycową. Blaszka ta sprawia, że naczynia krwionośne nie są w stanie wywiązywać się ze swych zadań, a przepływ krwi jest poważnie utrudniony. Ma to poważne konsekwencje dla ogólnego stanu zdrowia, gdyż problemy z przepływem krwi oznaczają mniejszą ilość tlenu, bez którego poszczególne narządy naszego organizmu nie są w stanie funkcjonować.

Skąd biorą się takie problemy?

Na rozwój miażdżycy wpływać może wiele czynników. Czasem na pojawienie się zmian miażdżycowych wpływ mają czynniki genetyczne, jednak w większości przypadków problem ten wiąże się z innymi chorobami lub z niezdrowym stylem życia. Brak ruchu, nieodpowiednia dieta – oto codzienne zaniedbania, które sprzyjają rozwojowi miażdżycy. Problemy ze zbyt wysokim stężeniem złego cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, stres lub palenie papierosów – oto kolejne przyczyny miażdżycy.

Co można zrobić, by uchronić się przed tą chorobą? Przede wszystkim w porę zadbać o zdrową dietę oraz zmienić styl życia. Zdrowa dieta, pełna witamin i minerałów, troska o utrzymanie odpowiedniej wagi oraz regularna aktywność fizyczna to podstawa. Dzięki temu można uniknąć problemów z miażdżycą oraz jej konsekwencjami – zawałem serca oraz udarem mózgu.