Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Czy istnieje lek na pęcherz nadreaktywny?

18 maja 2023 lek na pęcherz nadreaktywny

Pęcherz nadreaktywny stanowi zespół dolegliwości wynikających z funkcjonowania układu moczowego. Objawia się poprzez zwiększoną częstotliwość oddawania moczu, parcie naglące i nykturę. Przyczyny tych dolegliwości upatruje się w zaburzeniach neurologicznymi nerwów, które powinny umożliwiać prawidłową pracę pęcherza. Jak powinno przebiegać leczenie pęcherza nadreaktywnego? 

Jak wyleczyć pęcherz nadreaktywny?

W procesie leczenia zespołu pęcherza nadreaktywnego dostępna jest możliwość stosowania różnych metod. Wśród najpopularniejszych metod leczenia pęcherza nadreaktywnego znajdują się następujące sposoby:

  • zmiana stylu życia,
  • zastosowanie metod behawioralnych,
  • farmakoterapia,
  • elektrostymulacja, 
  • w ostateczności – leczenie chirurgiczne. 

Zmiana stylu życia a pęcherz nadreaktywny

Specjaliści ochoczo zachęcają do zmiany stylu życia u osób zmagających się z pęcherzem nadreaktywnym. Przede wszystkim zalecane jest zmniejszenie ilości napojów z kofeiną, napojów gazowanych, a także unikanie spożywania alkoholu. Dodatkowo rekomendowane jest, aby zmniejszyć ilość płynów, które przyjmowane są przed snem. Ponadto kluczowe jest także, aby jak najszybciej rzucić palenie. 

Należy szczególnie zadbać o swoje zdrowie i higienę osobistą. Nierzadko zalecane jest zredukowanie masy ciała i unikanie otyłości. Szczególnie otyłość brzuszna potęguje ucisk na pęcherz i w konsekwencji dochodzi do naglących parć i nietrzymania moczu. W diecie powinno znaleźć dużo błonnika, który pozwoli uniknąć zaparć. Powtarzające się zaparcia są ogromnym wysiłkiem, także dla pęcherza, dlatego mogą skutkować nietrzymaniem moczu. 

Trening pęcherza i metody behawioralne na pęcherz nadreaktywny

Osoby zmagające się z pęcherzem nadreaktywnym o umiarkowanym stopniu nasilenia dolegliwości powinny terapię rozpocząć od zastosowania metod behawioralnych. Opierają się one na wyrobieniu właściwych odruchów mikcji, a w dłuższej perspektywie umożliwiają odzyskanie rytmu oddawania moczu. Metody behawioralne umożliwiają zwiększenie pojemności pęcherza poprzez odpowiednie ćwiczenia, czyli wydłużanie przerw pomiędzy mikcjami. 

Lek na pęcherz nadreaktywny

W terapii pęcherza nadreaktywnego dopuszczalne jest także zastosowanie preparatów farmakologicznych, które pozwalają na zmniejszenie częstotliwości i intensywności skurczy pęcherza moczowego. Najczęściej rekomendowane są leki posiadające właściwości antycholinergiczne i rozkurczające mięśnie gładkie, które tworzą pęcherz moczowy. Niestety kuracja lekami jest nierzadkim powodem wystąpienia działań niepożądanych (suchość w jamie ustnej, zaparcia, zaburzenia widzenia, senność, a także mogą pojawić się objawy otępienia). 

Elektrostymulacja pęcherza nadreaktywnego

Pacjenci często decydują się na stymulacje nerwów poprzez elektrody. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie efektu pobudzonych włókien nerwowych, które rzutują na jakość funkcjonowania mięśni miednicy i pęcherza. Elektrody umieszczane są na skórze sromu, pochwie lub w odbycie. Elektrody wytwarzają rytmiczne impulsy, co pobudza mięśnie dna macicy do skurczów. W rezultacie ich siła i napięcie ulega stopniowemu zwiększeniu. Także proces regeneracji uszkodzonych włókien nerwowych zaczyna przyspieszać. Elektrostymulacja umożliwia prostsze zlokalizowanie miejsc, które należy wzmacniać przez ćwiczenia w domu. 

Chirurgiczne leczenie pęcherza nadreaktywnego

U osób, których został zdiagnozowany pęcherz naturalny, leczenie naturalne i farmakologiczne nie przynosiło żadnego rezultatu to jedynym sposobem terapii pozostaje leczenie chirurgiczne. Jest to ostateczny środek zaradczy. Opiera się na odnerwieniu pęcherza moczowego, co odbywa się na przecięciu nerwów, które go zaopatrują. Często stosowane jest także wszczepienie fragmentu jelita, aby powiększyć pęcherz i zmniejszyć siłę skurczów mięśnia wypieracza. 

Pęcherz nadreaktywny – domowe sposoby

Powyżej przedstawione sposoby leczenia obejmują również domowe sposoby. Osoby, które dostrzegają u siebie pierwsze znaki świadczące o nadreaktywnym pęcherzu powinny przede wszystkim ograniczyć picie wody, a także wyeliminować niezdrowe napoje, użytki i napoje energetyczne. Konieczne jest także wdrożenie regularnych ćwiczeń urologicznych. Nie można także zapomnieć o zmianie swoich nawyków okołotoaletowych. Najlepiej rozpocząć to od planowania wizyt w toalecie, aby pęcherz był regularnie wypróżniany, co umożliwi zmniejszenie wystąpienia wycieków i ilości parć naglących. Mocz nie powinien być wypierany, a strumień powinien wypływać we własnym tempie, aby zmniejszyć obciążenie dna macicy i redukować zjawisko infekcji. 

Zanim jednak nadejdzie zdecydowana poprawa, warto odpowiednio się zabezpieczyć. W konsekwencji można zminimalizować ryzyko wystąpienia wstydliwych sytuacji. Bez wątpienia asortyment sklepu chłonne24 zdecydowanie odpowiada potrzebom osób zmagających się z nadreaktywnym pęcherzem. 

https://chlonne24.pl/

Materiał zewnętrzny

naturalmedica

Redaktorzy NaturalMedica to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, którzy z zaangażowaniem tworzą treści poświęcone wszelkiej tematyce związanej ze zdrowiem. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych, merytorycznych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Najważniejsze fakty na temat inhibitorów
Czemu poradnie psychologiczne są tak istotne
Jakie badania wykonuje ginekolog

Jesteś zainteresowany reklamą?