Natural Medica

zdrowie, medycyna, dieta

Zdrowie

Koronawirus a podróże

Koronawirus to od kilku tygodni główny temat przekazów medialnych. I choć mogłoby się wydawać, że wiemy o nim już wszystko, bo wystarczy włączyć radio, telewizor, otworzyć gazetę lub dowolny portal internetowy, a jesteśmy bombardowani kolejnymi informacjami na jego temat, to jednak wciąż nie brakuje wieli mitów na jego temat, krążących pocztą pantoflową lub też po prostu w formie fake newsów.

Środki higieny

Warto stosować się do oficjalnych zaleceń i pamiętać o środkach higieny. Ważne zmiany dotyczą również podróży. W związku z dużym ryzykiem zagrożenia epidemiologicznego obywatele proszeni są o rozwagę w podejmowaniu decyzji o podróżowaniu. Podejmując decyzję o wyjazdach, należy brać pod uwagę istniejące ryzyko zarażenia koronawirusem. Planując zagraniczną podróż należy sprawdzić aktualne ostrzeżenia dotyczące kraju, do którego się wybierasz.Komunikaty te dostępne są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aktualne wytyczne znajdują się także na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Obecnie Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Odwoływanie wyjazdów

Polskie służby sanitarne oraz rząd zalecają odwoływanie wyjazdów jeśli nie są one konieczne. Szczególnie w obliczu cały czas pojawiający się obostrzeń ze strony różnych krajów i odwoływanych lotów, możliwości przejazdów pociągów oraz zamykanych granic czy też możliwości wjazdów obcokrajowców) do różnych krajów (np. Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz wjazdu na teren USA obywateli państw strefy Schengen).
Pamiętajmy, że wirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego unikajmy dużych skupisk ludzi. Jeśli nie da się ich uniknąć zachowajmy dystans, nie podawajmy rąk, nie witajmy się poprzez pocałunek – nawet w policzek.