Natural Medica

zdrowie, medycyna, dieta

Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu? Sprawdź!
Dieta Zdrowie

Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu?

Ciało człowieka składa się w 65% z wody. Każdego dnia tracimy jej około 4%. Trzeba ją systematycznie uzupełniać, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Zarówno latem, jak i zimą zadbajmy o to, by dostarczyć do komórek życiodajną wodę. Nie jest to trudne. Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu? Wystarczy wprowadzić w życie kilka korzystnych dla zdrowia nawyków.

Jak zapobiec odwodnieniu?

Pierwszymi objawami odwodnienia są ból głowy, zmęczenie, znużenie, senność, pragnienie. Często lekceważmy te objawy, niepotrzebnie narażając się na kiepskie samopoczucie przez cały dzień. Kiedy zauważymy, że bez wyraźnego powodu, zaczynamy czuć się kiepsko, a nasz entuzjazm chęć do pracy gwałtownie spada, zadbajmy o nawodnienie organizmu. Pamiętajmy, że napoje trzeba spożywać regularnie, w ciągu całego dnia, nie wystarczy wypicie szklanki soku w biegu rano przed pójściem do pracy. Przeciętne dzienne zapotrzebowanie na wodę dla dorosłego mężczyzny to 2,5 litra, dla kobiety zaś 2 litry. Wiele osób nie wyobraża sobie wypicia takiej ilości wody. Spokojnie, wcale nie jest to konieczne. Dzienne zapotrzebowanie organizmu to nie tylko woda, ale również herbaty, soki owocowe i warzywne, napoje mleczne, a nawet napoje gazowane. Stanowią one źródło nawodnienia organizmu w około 70-80%. Pozostałe 20-30% to woda zawarta w świeżych owocach i warzywach oraz innych pokarmach, również takich jak makaron, ryż, a nawet ryby czy mięso.

Najlepsza jest czysta woda

Z oczywistych względów chętniej sięgamy po napoje i pokarmy, które przyciągają nasz wzrok kolorem i mają intensywny, ciekawy smak. Pamiętajmy jednak, aby nie nadużywać kolorowych gazowanych napojów z dużą zawartością cukru. Mogą one znacznie zaburzyć nasz dzienny bilans kaloryczny. Ponadto zawierają substancje niekorzystne dla zdrowia. Postarajmy się, aby woda, która trafia do naszego organizmu, pochodziła w jak największej mierze z naturalnych zdrowych źródeł.

Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu? – Podsumowanie

Nawodniony organizm to nie tylko dobre samopoczucie i wysoki poziom energii, ale też większa odporność i piękna zdrowa, nawilżona skóra. Postawmy zatem na biurku w pracy szklankę soku, wody, ziołową herbatkę i popijajmy małymi łykami przez cały dzień.