Natural Medica

zdrowie, medycyna, dieta

Detoks organizmu - soczki
Dieta Zdrowie

Detoks organizmu

Obecnie coraz bardziej popularny staje się temat detoksu. Oczyszczanie organizmu to inaczej pozbycie się z organizmu szkodliwych substancji. Toksyny gromadzące się w organizmie powodują niewłaściwe funkcjonowanie organizmu. Cały proces detoksu ma na celu poprawę samopoczucia i zdrowia. Istnieje wiele sposobów na przeprowadzenie oczyszczania organizmu. Metodę powinniśmy wybrać z uwagi na nasz stan zdrowia, styl życia itp. Warto zaznaczyć, że detoks ma tak samo wielu zwolenników jak i przeciwników. Warto przyjrzeć się mu zatem bliżej.

Dla kogo oczyszczanie organizmu?

Jak sama nazwa wskazuje detoks ma za zadanie oczyścić ludzki organizm. Powinny go zastosować osoby, które na co dzień nie przywiązują wielkiej wagi do jakości swojej diety, są przemęczone i podatne na infekcje. Bardzo często potrzebę detoksykacji widać obserwując stan skóry, włosów i paznokci. Są one pierwszym elementem ludzkiego organizmu, na którym widać działanie niebezpiecznych toksyn. Oczywiście osoby na co dzień prowadzące mniej zdrowy styl życia powinny dokładnie rozważyć detoks, zastanowić się nad metodą oraz odpowiednio się do niego przygotować. Tylko tak oczyszczanie organizmu będzie bezpieczne, efektywne i zakończy się sukcesem.

Jak się przygotować do detoksu?

Przygotowanie się do oczyszczania organizmu to prawdziwy fundament udanego detoksu. Sprawia ono, że objawy oczyszczania są mniej kłopotliwe, a sam efekt końcowy zadowalający. Jak zatem rozpocząć przygotowania? Na tydzień przed planowanym detoksem powinno się ograniczyć (a najlepiej całkowicie zaprzestać) jedzenia czerwonego mięsa, jaj, mleka i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Ponadto powinno się zrezygnować z picia alkoholu, kawy czy też mocnej czarnej herbaty. Jest to świetny moment, by te napoje zamienić na zwykłą wodę. Co ciekawe dla naszego organizmu tak samo korzystna jest woda gazowana i niegazowana. Należy tylko pamiętać, że podczas upałów woda gazowana może nas „oszukać”, gdyż lepiej gasi pragnienie. Dodatkowo osoby palące papierosy powinny na czas detoksu i przygotowania do niego zrezygnować z palenia tytoniu, albo chociażby je ograniczyć. Stopniowo powinno się także wprowadzać do diety owoce i warzywa w postaci lekkostrawnych posiłków, a rano na rozpoczęcie dnia wypijać szklankę wody z cytryną. Kiedy poczynimy te kroki, możemy rozpocząć detoks.

Metody oczyszczania organizmu

Oczyszczanie organizmu można przeprowadzić na wiele sposobów. Jednym z nich jest dieta sokowa. W trakcie jej trwania spożywa się głównie świeżo wyciśnięte soki owocowe. Oprócz tego do diety dodaje się wówczas także inne lekkostrawne posiłki, ale także bazujące na warzywach i owocach. Kolejny pomysł na dietę oczyszczającą to dieta, która opiera się na koktajlach. Zazwyczaj składają się one głównie z owoców i kefiru. Czasami można ją uzupełnić o warzywa. Same koktajle to jednak za mało, by organizm dobrze funkcjonował, dlatego też obok koktajli powinny się pojawić w diecie produkty pełnoziarniste i chude mięso. Czas trwania tej diety także powinien wynosić około dwóch tygodni. Z kolei wiecznie zabiegani i nie mający czasu na dwutygodniowe detoksy mogą zdecydować się na jednodniową dietą jabłkową. Jak sama nazwa wskazuje podczas tej diety detoksykującej je się jedynie jabłka. Bez względu na to, jaki rodzaj diety wybierzemy, powinno się ją uzupełniać o płyny. Najlepiej sprawdza się już wcześniej wspomniana woda – może być z dodatkiem cytryny. Ponadto śmiało można pić także zieloną herbatę, które wspomoże detoks organizmu.

Detoks organizmu- sok warzywo

Detoks codziennie?

Oczyszczanie organizmu jest dosyć czasochłonne, wymaga odpowiedniego przygotowania i zaangażowania. By uniknąć potrzeby jego przeprowadzania można zdecydować się na prowadzenie zdrowszego stylu życia oraz wprowadzenia regularnych posiłków. Oprócz tego do diety można dodać małych sprzymierzeńców detoksu, którzy pojawiając się systematycznie w naszej diecie będą nam fundować bezbolesne oczyszczanie organizmu. Należą do nich wcześniej już wspomniane woda, cytryna i zielona herbata. Regulują one nawodnienie organizmu, wspomagają trawienie oraz przemianę materii. W podobnych celach można wykorzystać żurawinę, która ma działanie antybakteryjne i moczopędne. Bardzo mocno wspiera działanie układu moczowego i zapobiega jego infekcjom. Buraki także będą dobrym elementem diety. Posiadają właściwości odkwaszające i oczyszczające. Dzięki temu, że usprawniają pracę wątroby i woreczka żółciowego wspomagają usuwanie toksyn z organizmu.

Podsumowując oczyszczanie organizmu można przeprowadzać codziennie i zdrowo, wystarczy do diety wprowadzić niektóre składniki, pić dużo wody oraz jeść regularne posiłki.