Natural Medica

zdrowie, medycyna, dieta

Obniżenie macicy w ciąży
Poradnik

Obniżenie macicy w ciąży – poradnik ginekologa

Obniżenie macicy w ciąży to patologiczny i niepożądany, ale w gruncie rzeczy dość powszechny objaw u kobiet (w szczególności dotyczy to Pań powyżej trzydziestego roku życia). Co warto robić, jeśli problem ten pojawi się u Ciebie? Jak możemy go rozpoznać? Przydatne informacje w tej kwestii można znaleźć w naszym tekście.

Obniżenie macicy w ciąży – jakie mogą być powody?

Zasadniczo, przedstawiciele medycyny są zgodni co do przyczyn, które sprawiają, że macica się obniża. Obniżenie macicy może wynikać z różnych powodów, wśród których zwraca się uwagę w szczególności na porody.

Ponadto, na powstanie tego problemu znaczący wpływ mogą wywierać operacje ginekologiczne oraz związane z nimi uszkodzenia nerwów miednicznych i sromowych.

Kolejnym z powodów, które sprawiają, że kobiety w ciąży mogą borykać się z problemem w postaci obniżenia macicy, jest uszkodzenie aparatu więzadłowego podczas poprzedniego porodu.

Ginekolog prywatnie Wrocław. Obniżenie macicy w ciąży – lecz, ale także zapobiegaj!

W medycynie niezwykle ważne jest, by nie tylko zapobiegać, ale także leczyć – zasada ta dotyczy również problemu, jakim jest obniżenie dna macicy. W związku z tym ważne jest, aby przyszła mama starała się unikać takich czynników ryzykogennych jak na przykład:

  • nadmierna aktywność fizyczna,
  • częste podnoszenie ciężkich przedmiotów,
  • utrzymywanie ciała przez wiele godzin w jednej pozycji (dotyczy to zarówno pozycji siedzącej, jak i stojącej).

To jeszcze nie wszystko, ponieważ warto pamiętać również o regularnych wizytach u lekarza prowadzącego, który może skierować swoją pacjentkę na badania kontrolne.

Jeśli chodzi o niepokojące objawy, które powinny skłaniać przyszłą mamę do odybcia wizyty u lekarza, zalicza się do nich na przykład takie symptomy jak:

  • nawracające bóle brzucha,
  • krwawienie,
  • problemy z oddawaniem moczu (jest to jedna z bardziej charakterystycznych oznak, która może oznaczać, że w okolicy dróg moczowych znajduje się przeszkoda. Nierzadko okazuje się, że jest nią właśnie osłabiona macicy),
  • uczucie pełności, parcia lub ciężkości w kroczu.

Jeśli podejrzewasz u siebie problem, jakim jest obniżenie macicy w ciąży, możliwie jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem (wpisz w przeglądarce internetowej hasło „ginekolog prywatnie Wrocław„, a przekonasz się, że nie tak trudno znaleźć specjalistę w tym zakresie).

Jeśli Twoje obawy zostaną potwierdzone, lekarz może zalecić Ci noszenie specjalnych podtrzymujących pasów oraz wykonywanie ćwiczeń, których celem jest wzmocnienie mięśni w sferach intymnych. W niektórych przypadkach, gdy standardowe metody działania nie przyniosą pożądanego efektu, konieczne może okazać się wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Literatura:

  1. Diagnostyka i leczenie obniżenia narządów miednicy mniejszej.
  2. Schorzenia dna miednicy. Uzasadnienie dla opracowania rekomendacji klinicznych, Wojciech Majkusiak, Ewa Barcz, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna ,2017.

Materiał zewnętrzny