Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Szyna relaksacyjna – co to takiego?

2 listopada 2022 Szyna relaksacyjna

Osoby, które cierpią na różne schorzenia zębów, bardzo często nie zwracają uwagi na odpowiednią higienę jamy ustnej. Wszechobecny stres i szybki tryb życia sprawiają, że problemy stomatologiczne są ignorowane. Brak leczenia sprzyja rozwojowi dolegliwości takich jak bruksizm. Mimowolne zaciskanie zębów może być źródłem innych problemów. Jak im zapobiec? Jednym ze sposobów jest szyna relaksacyjna. Dowiedz się, czym dokładnie jest i jak działa.

Czym jest szyna relaksacyjna?

Szyna relaksacyjna to przezroczysta nakładka, wykonana z bezpiecznego dla zdrowia tworzywa. Specjalna budowa zapewnia, że pacjent nie odczuwa bólu zębów czy dziąseł. Podstawowym zadaniem szyny jest wsparcie leczenia bruksizmu przez rozluźnienie ucisku szczęki. Lekarze zalecają stosowanie jej także w przypadku pojawienia się problemów z funkcjonowaniem stawu skroniowo-żuchwowego. Osoby zmagające się ze stresem i bólami głowy używają też szyny w charakterze profilaktyki.

Rodzaje szyn relaksacyjnych – czym się cechują?

Istnieje kilka rodzajów szyn relaksacyjnych, które wykorzystywane są w leczeniu innych problemów. Różnią się od siebie przede wszystkim wykonaniem. Jakość materiałów wpływa na skuteczność ochrony zębów.

  • Szyny relaksacyjne twarde – zakłada się je tylko w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Do ich wykonania najczęściej wykorzystuje się akryl, ponieważ najlepiej chroni zęby przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Szyny relaksacyjne miękkie – dostępne są zarówno w aptekach, jak i sklepach ze sprzętem stomatologiczno-dentystycznym. Gotowe nakładki nie są robione na wymiar. Wystarczy odpakować je, zanurzyć w wodzie, a następnie mocno zacisnąć na nich zęby. Specjaliści ostrzegają jednak, że leczenie miękkimi nakładkami nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów, ponieważ są one bardzo cienki i łatwo je przegryźć.

Warto pamiętać, że po każdym zastosowaniu nakładki należy myć zimną wodą. Do czyszczenia można też użyć miękkiej szczoteczki.

Jak wykonuje się twarde szyny relaksacyjne?

Korzystanie z szyny relaksacyjnej powinien zawsze zalecić lekarz stomatolog. Zazwyczaj dokonuje tego w wyniku zdiagnozowania określonych problemów – w szczególności bruksizmu. Specjalista po zbadaniu jamy ustnej pacjenta decyduje o konieczności wykonania nakładki ochronnej na zęby.

Szyna relaksacyjna dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb i kształtu szczęki. Lekarz dentysta wykonuje specjalny wycisk, na którego podstawie protetyk wykonuje nakładkę. Model stworzony przez profesjonalistę jest wyjątkowo trwały i w pełni bezpieczny dla zdrowia. Nie ma więc obawy, że element wywoła w przyszłości ból zębów lub dziąseł.

Szyny relaksacyjne – ile kosztują?

Ostateczny koszt nakładki na zęby zależny jest od jej rodzaju oraz materiału, z jakiego ma być wykonana. Najtańszą opcją są oczywiście szyny miękki, które można znaleźć w aptekach. Lepszym rozwiązaniem są jednak modele zrobione przez protetyka. Ich zakup wiąże się z nieco większym wydatkiem, ale inwestycja ta jest bardzo opłacalna.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z zaufanym dentystą, którego można znaleźć w klinice Piosik Stomatologia. Specjalista dokładnie zbada stan jamy ustnej i w razie konieczności doradzi najlepszą szynę relaksacyjną.

naturalmedica

Redaktorzy NaturalMedica to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, którzy z zaangażowaniem tworzą treści poświęcone wszelkiej tematyce związanej ze zdrowiem. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych, merytorycznych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak radzić sobie z zaburzeniami erekcji
Skaner wewnątrzustny
Dbaj o swoje dłonie

Jesteś zainteresowany reklamą?