Strona główna
Medycyna
Tutaj jesteś

Medyczna marihuana – czy działa?

21 listopada 2018 tak wygląda medyczna marihuana


O marihuanie słyszał prawie każdy. Ale czym tak naprawdę jest ten specyfik? Z formalnego punktu widzenia marihuana to zasuszone kwiatostany (czasem także z domieszką liści) żeńskich roślin konopi. Marihuana znana jest ze swoich psychoaktywnych właściwości, które wprowadzają człowieka w odrębny stan świadomości.

W wielu kulturach była używana już wieki temu, głównie podczas rytuałów. Tak było między innymi na terenie Azji oraz Afryki, gdzie uważa się ją za świętą roślinę pomagającą połączyć się z przodkami bądź z ponadnaturalnym światem. Także w starożytnych Chinach zostały opisane medyczne właściwości i narkotyczne wizje po użyciu marihuany. Do Europy sprowadzili ją Rzymianie, natomiast jej narkotyczne właściwości zostały Europejczykom przekazane przez Maurów. Obecnie jest ona znanym środkiem psychoaktywnym, którego głównym składnikiem jest związek chemiczny THC. Jednak przez ostatnie kilka lat na całym świecie prowadzone były badania, które miały wykazać, że marihuana może też wspomagać leczenie. I za te szczególne medyczne właściwości ma odpowiadać inny składnik konopi, czyli CBD.

Medyczna marihuana w Polsce

Kilka lat rozgorzał w naszym kraju dość kontrowersyjny temat medycznej marihuany. Z wielu stron dochodziły głosy, że dla chorych specyfik może być jedynym źródłem ukojenia. Zwolennicy medycznej marihuany popierają swoje zdanie badaniami, które przez ostatnich parę lat były wykonywane na całym świecie, a których celem było wykazanie dobroczynnego wpływu kontrowersyjnej rośliny na zdrowie ciężko chorych pacjentów. Przeciwnicy natomiast starają się przekonać, że marihuana, to zwyczajny narkotyk, który wpływa na psychikę człowieka i uzależnia, natomiast jej zalegalizowanie spowoduje liczne nadużycia.

„W rzeczywistości wszystkie konopie mają potencjał w użytku medycznym w zależności od choroby jaką zamierza się leczyć należy stosować konopie z różnym stosunkiem CBD do THC i innych kannabinoidów” – źródło: ganjafarmer.com.pl.

Ostatecznie medyczna marihuana została zalegalizowana także w naszym kraju. Jednak dostanie lekarstw na bazie tej rośliny nie będzie proste. Lekarstwa będą wydawane tylko na receptę w określonych aptekach, które dostaną pozwolenie na wyrób takich medykamentów. Koncesja ma być przyznawana na 5 lat. Dodatkowo należy pamiętać, że hodowanie marihuany w Polsce nadal jest nielegalne i będzie surowo karane, dlatego do wyrobu lekarstw będzie się ją sprowadzało prawdopodobnie z Holandii.

jaka jest medyczna marihuana?

Marihuana medyczna na raka

Wiele źródeł podaje, że marihuana ma bardzo dobre działanie w przypadku ciężkich nowotworów. Przede wszystkim ma ona właściwości przeciwbólowe, co dla osób cierpiących ma ogromne znaczenie. Konopie mogą też pomóc przy dolegliwościach, które pojawiają się podczas chemioterapii. Marihuana niweluje mdłości, a także pomaga przywrócić apetyt podczas ciężkiego leczenia. Wielu onkologów podkreśla jednak, że marihuana nie leczy raka, a tylko pomaga w złagodzeniu jego objawów.

Medyczna marihuana odmiany

Nie każda odmiana marihuany będzie uznana za marihuanę medyczną. Ważne jest, aby w roślinie przeważał wyżej wspomniany związek CBD. Część z odmian medycznej marihuany została otrzymana drogą krzyżówek genetycznych w laboratoriach. Są to między innymi Charlotte`s Web, która została pozyskana w laboratorium w Kolorado, Avidekel z Izraela czy Harlequin z Kalifornii.

naturalmedica

Redaktorzy NaturalMedica to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, którzy z zaangażowaniem tworzą treści poświęcone wszelkiej tematyce związanej ze zdrowiem. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych, merytorycznych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nowoczesna diagnostyka prenatalna
tak wygląda medyczna marihuana

Jesteś zainteresowany reklamą?