Natural Medica

zdrowie, medycyna, dieta

rodzaje stetoskopów
Poradnik

Jakie wyróżniamy rodzaje stetoskopów?

Trudno byłoby odnaleźć osobę, która choć raz w życiu nie byłaby badana stetoskopem. To nieodłączne narzędzie każdego lekarza, dzięki któremu może postawić wstępną diagnozę, dlatego tak ważne jest, aby narzędzie to było odpowiednio dobrane. Przekonaj się, jakie wyróżniamy rodzaje stetoskopów i kiedy wybrać który!

Czym są stetoskopy?

Stetoskop to konieczny w zawodzie lekarza przyrząd, dzięki któremu jest w stanie osłuchać pacjenta i stwierdzić, czy w jego organizmie zachodzą jakieś niepożądane procesy. W zależności od specjalności lekarza będzie on używał innego stetoskopu, który będzie nastawiony na wykrywanie innych procesów, które mają miejsce w organizmie pacjenta. Przekonajmy się zatem jakie wyróżniamy rodzaje stetoskopów.

Jaki może być stetoskop?

Stetoskopy dzielą się głównie ze względu na ich zastosowanie. Najpopularniejszym rodzajem stetoskopu jest oczywiście stetoskop internistyczny, czyli przeznaczony dla lekarza internisty. Pozwala on na całościowe zapoznanie się ze stanem zdrowia pacjenta i sprawdzenie podstawowych czynności jego organizmu. Dzięki stetoskopowi internistycznemu można osłuchać klatkę piersiową, serce oraz jamę brzuszną. Natomiast jeśli lekarz posiada konkretną specjalizację, musi on wyposażyć się w specjalistyczny stetoskop, który pozwoli mu na sprecyzowanie miejsca osłuchiwania.

Stetoskop specjalistyczny, czyli jaki?

Każdy stetoskop specjalistyczny będzie przeznaczony dla konkretnej specjalizacji lekarza. Jednym z popularniejszych rodzajów stetoskopów specjalistycznych jest stetoskop pediatryczny, czyli przeznaczony dla lekarzy, który czuwają nad zdrowiem dzieci. Taki stetoskop będzie oczywiście mniejszy, czyli dostosowany do mniejszych ciał pacjentów. Innym rodzajem specjalistycznego stetoskopu będzie stetoskop kardiologiczny. Oczywiście będzie on przeznaczony dla kardiologów. Cechuje się on szczegółowym przenoszeniem dźwięku, dzięki czemu lekarz może w precyzyjny sposób określić źródło oraz częstotliwość przekazywanego dźwięku, co jest niezwykle istotne w diagnostyce chorób serca, które charakteryzują się przecież wieloma niuansami. Wśród stetoskopów specjalistycznych wyróżnić można także stetoskop weterynaryjny, który, jak sama nazwa wskazuje, wybiera się w przypadku leczenia zwierząt. Oczywiście mogą również zdarzyć się sytuacje, gdy lepiej jest wybrać inny typ stetoskopu, niż wskazywałoby na to jego przeznaczenie, np. gdy weterynarz ma do czynienia z mniejszymi zwierzętami może stosować stetoskop pediatryczny.