Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak zapobiec próchnicy zębów?

3 października 2022 próchnica

Piękne zęby stanowią bardzo korzystną wizytówkę człowieka. Warto zadbać nie tylko o ich atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim zdrowy stan. Niezwykle ważna jest ich codzienna pielęgnacja, jednak ogromny wpływ na kondycję uzębienia mają również regularne wizyty u lekarza specjalisty. Zapominanie o tych dwóch czynnikach prowadzi do powstawania wielu schorzeń. Jedną z najczęstszych chorób, jakich warto unikać, jest próchnica. Dowiedz się, w jaki sposób można jej zapobiec oraz jak ją leczyć. 

Co to jest próchnica?

Próchnica zębów jest chorobą bakteryjną, która należy do chorób zakaźnych. Może ona dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Najczęściej powstaje ona u dzieci i nastolatków. Wśród przyczyn próchnicy wymienia się głównie nieprawidłową higienę jamy ustnej. Do innych czynników mających wpływ na powstanie choroby można zaliczyć:

  • uwarunkowanie genetyczne,
  • kamień nazębny,
  • spożywanie zbyt dużych ilości słodyczy,
  • częste podjadanie,
  • stosowanie nieodpowiednich produktów pielęgnacyjnych,
  • brak leczenia stomatologicznego.

Jak zapobiec próchnicy?

Pojawienie się próchnicy generuje bardzo dużo problemów zarówno na tle psychicznym, fizycznym, jak i finansowym. Leczenie może być kosztowne, dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Wprowadzenie zdrowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej, w wielu przypadkach pozwala na uniknięcie pojawienia się próchnicy.

Podstawową kwestią, o jaką należy się zatroszczyć, jest regularne szczotkowanie zębów, co najmniej dwa razy dziennie. Optymalny czas to ok. 2-3 minuty. Warto również wprowadzić odpowiednią dietę, która wyklucza częste spożywanie słodyczy i produktów przetworzonych. Dobrze, jeśli jadłospis jest bogaty w takie składniki, jak:

  • białko,
  • witaminy,
  • wapń,
  • fluor.   

Wizyta u dentysty  – jak wybrać specjalistę?

Należy także pamiętać o tym, aby pojawiać się u stomatologa przynajmniej dwa razy do roku. Jest to niezbędne do utrzymania jamy ustnej w dobrej kondycji. Specjalista ocenia stanu uzębienia oraz w razie takiej konieczności, wprowadza odpowiednie leczenie. Jeśli zęby są zdrowe, to warto wykonać również leczenie profilaktyczne, które polega przede wszystkim na tzw. higienizacji. Obejmuje ona takie działania jak usunięcie kamienia nazębnego, polerowanie oraz remineralizację. Taki zabieg oraz wiele innych można wykonać u jednego z dostępnych dentystów w klinice AllSmiles Dental. Należy bowiem pamiętać, aby w wyborze lekarza kierować się przede wszystkim innymi opiniami, a także wiedzą i doświadczeniem specjalistów. Dzięki regularnym wizytom można zapobiec powstawaniu próchnicy lub wszcząć ewentualne leczenie w celu jej usunięcia. 

naturalmedica

Redaktorzy NaturalMedica to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, którzy z zaangażowaniem tworzą treści poświęcone wszelkiej tematyce związanej ze zdrowiem. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych, merytorycznych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak radzić sobie z zaburzeniami erekcji
Skaner wewnątrzustny
Dbaj o swoje dłonie

Jesteś zainteresowany reklamą?