Natural Medica

zdrowie, medycyna, dieta

oftalmoskopia pośrednia
Poradnik

Czym jest oftalmoskopia pośrednia?

Oftalmoskopia pośrednia jest bezbolesną techniką diagnostyczną stosowaną powszechnie w okulistyce. Użycie właściwego sprzętu pozwala lekarzowi zobaczyć dno oka pacjenta. Okulista może obejrzeć strukturę nerwu wzrokowego, siatkówkę i źrenicę. Dzięki temu badaniu możliwe jest wczesne wykrycie wielu chorób, nie tylko tych związanych z narządem wzroku. Co jeszcze warto wiedzieć o badaniu i używanym do niego sprzęcie medycznym?

Czemu służy oftalmoskopia pośrednia?

Jest to rutynowe badanie okulistyczne, które powinno być wykonywane przez okulistę podczas regularnych wizyt pacjenta. W szczególnych sytuacjach lekarz może zlecić wykonanie tego badania, na przykład:

  • przy nawracających bólach głowy,
  • u wcześniaków,
  • u pacjenta z zezem,
  • przy podejrzeniu guzów wewnątrzczaszkowych,
  • po urazach głowy lub utracie przytomności,
  • przy zaburzeniach równowagi.

Oftalmoskopy pośrednie dają okuliście możliwość obserwowania wewnętrznej struktury oka, co ułatwia diagnozowanie wielu wad wzroku, takich jak rozwijająca się zaćma, zmętnienia w ciele szklistym, zwyrodnienia nerwu wzrokowego. Dodatkowo prawidłowo wykonana oftalmoskopia pozwala na odkrycie symptomów cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego. Te podejrzenia wymagają dalszej diagnostyki u lekarzy specjalistów.

Jak działają oftalmoskopy pośrednie?

Oftalmoskop, zwany również wziernikiem, zawiera źródło światła, soczewki oraz filtry. Przed badaniem aplikowane są krople rozszerzające źrenice. Okulista zbliża wziernik do gałki ocznej, ale nie dotyka jej bezpośrednio. Uzyskany obraz daje mu wgląd do wszystkich warstw oka i pozwala na postawienie konkretnej diagnozy.

Przed badaniem lekarz musi wiedzieć o chorobach towarzyszących pacjentowi, przede wszystkim o ewentualnej jaskrze. Badanie oftalmoskopem jest bardzo krótkie, bezbolesne i w pełni bezpieczne. Dokładny przebieg wziernikowania oka można zobaczyć w nagraniu oftalmoskopia pośrednia.

Najlepszej jakości oftalmoskopy pośrednie to…

Firma Heine jest czołowym producentem instrumentów i narzędzi medycznych. Produkty tej marki odznaczają się wysoką precyzją pomiarów, co jest kluczem skutecznej diagnostyki. Na naszej stronie Plus Ultra możecie wybierać spośród wielu najlepszej jakości urządzeń, a wśród nich:

  • oftalmoskop pośredni HEINE OMEGA 600 – zaopatrzony w najnowszy system visionBOOTS, wyróżniający się unikalną technologią regulacji stereoskopowej, która pozwala na lepsze obrazowanie 3D,
  • oftalmoskop pośredni HEINE OMEGA 500 – jest to unowocześniona wersja urządzenia OMEGA 180, z nowoczesną technologią oświetlenia, która redukuje refleksy rogówki, wpływając na lepszą ostrość i jasność obrazu.

Każdego, kto chce zapoznać się z rozszerzoną ofertą dostawcy Plus Ultra, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oftalmoskopów pośrednich: https://www.plusultra.pl/oftalmoskopy-posrednie.

Materiał zewnętrzny